studia a szkoła

Szanowny Panie Profesorze,
czy kiedy jest się studentem wyższej uczelni, można posługiwać się takimi wyrażeniami jak: „Byłam dziś w szkole”, „Nudziło mi się na lekcji”. Krótko mówiąc, bardzo drażni mnie, kiedy dzisiejsi studenci nie mogą przestawić się, żeby traktować studia jako coś więcej niż szkoła podstawowa, gimnazjum czy szkoła średnia. Spotkałam się z kontrargumentem, że potocznie można tak mówić, ale czy wypada? Czy to nie umniejsza powagi i, bądź co bądź, roli studiowania?
Jeśli rzeczywiście studenci tak mówią, to jest to porażka szkoły. Tej, do której przyszli – tej wyższej.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski