studium

studium
2.09.2003
2.09.2003
Chciałbym dowiedzieć się, jak powinno się poprawnie napisać: programy przyjęte na Studium czy programy przyjęte w Studium (na uniwersytecie)?
O studium, które jest częścią wyższej uczelni lub samodzielną szkołą wyższą, czasem mówimy tak jak o uniwersytecie: skoro na uniwersytecie (rzadziej w uniwersytecie) i skoro na studiach, to czemu nie na studium? Mimo tej analogii wciąż częstsza, staranniejsza i w sumie bardziej zasługująca na polecenie jest konstrukcja z przyimkiem w, np. „(…) przez rok uczył się w studium wokalno-baletowym przy Operetce Śląskiej w Gliwicach” (Twój Styl).
Warto pamiętać, że gdy przyimek w występuje w określeniach miejsca, zwykle odpowiada mu przyimek do w określeniach kierunku: uczymy się w szkole i zdajemy egzaminy do szkoły. Słowo studium pod tym względem zachowuje się nietypowo, gdyż w określeniach miejsca zwykle łączone jest z przyimkiem w, a w określeniach kierunku chętnie łączy się z przyimkiem na. Konstrukcje egzaminy na studium podyplomowe i egzaminy do studium podyplomowego można uznać za równorzędne.
Mirosław Bańko
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego