stylizacja

Szanowna Poradnio,
piszę w sprawie dość błahej, która jednak ostatnio poróżniła mnie z jedną osobą. Czy w zadanie: „Fertycznie wyskoczyłem przez rozwarte drzwi” jest poprawne? Ktoś zwrócił mi uwagę, że przecież nie można wyjść przez zamknięte drzwi, a poza tym osoba ta miała wątpliwości co do użycia czasownika rozwierać zamiast otwierać. Proszę o odpowiedź, za co z góry dziękuję.
MK
Zamiast „Fertycznie wyskoczyłem przez rozwarte drzwi” można powiedzieć: „Zręcznie wyskoczyłem przez otwarte drzwi”. Różnica jest czysto stylistyczna, pierwsze zdanie brzmi bardziej książkowo.
Czy trzeba zaznaczać, że drzwi były otwarte? W zasadzie nie, ale czasem autor wypowiedzi chce podkreślić coś, co skądinąd jest oczywiste. Raz taka „nadgorliwość” daje mierne efekty (por. często krytykowany pleonazm: cofnąć się do tyłu), a innym razem nikogo nie razi (por. pies merdający ogonem). Podany w pytaniu przykład wydaje mi się całkowicie poprawny. Gdyby zrezygnować ze słowa rozwarty, zamysł stylizacyjny autora byłby mniej widoczny, bo zginęłoby jedno z dwóch słów, które najlepiej go wyrażają.
Mirosław Bańko, PWN