surrealistyczny, surrealny

Mam problem ze znalezieniem dokładnego odpowiednika angielskiego słowa surreal (nie chodzi o malarstwo). Czy polskie słowo surrealistyczny lub nadrealistyczny też ma szersze znaczenie, czy tylko związane z trendem w malastwie?
Słowo surrealistyczny może odnosić się bezpośrednio do surrealizmu (np. poezja surrealistyczna) albo do czegoś, co ma z nim luźniejszy związek (np. surrealistyczna wyobraźnia). Można więc mówić np. o surrealistycznych scenach w Kordianie, choć Słowacki przecież surrealistą nie był.
Być może w Pani przypadku najodpowiedniejsze byłoby słowo surrealny, które określa coś, co jest dla surrealizmu charakterystyczne, ale niekoniecznie z nim bezpośrednio związane.
Mirosław Bańko