swąd, porzekadło i msza

Szanowny Panie,
Istnieje przysłowie (powiedzonko?, porzekadło?) udało się komuś coś psim swędem. Co to jest ten swęd??
I drugie pytanie: skąd się wzięło i co oznacza słowo porzekadło używane zamiennie ze słowem przysłowie. Czy słusznie?
I trzecie, jeśli nie nadużywam Pańskiej cierpliwości: co oznacza slowo msza ? Wiem, że pochodzi od łacińskiego missa, ale w słowniku łac.-pol. znalazłem tłumaczenie „missa = msza”, czyli…???
Z poważaniem
Łukasz Piskorski – Szczecin
Psim swędem pochodzi od słowa swąd (nie swęd), które oznacza nieprzyjemny zapach.
Porzekadło pochodzi od dawnego, a dziś gwarowego czasownika porzekać. Współcześnie jest to synonim przysłowia, choć ich znaczenia etymologiczne są różne (porzekadło to, historycznie rzecz biorąc, słowa przez kogoś powtarzane nawykowo, np. panie dzieju).
Msza istotnie pochodzi od łacińskiego missa, choć bezpośrednim źródłem dla polszczyzny był język staro-cerkiewno-słowiański.
Mirosław Bańko