swego czy swojego rodzaju?

Odkąd pamiętam, zawsze używałem wyrażenia swego rodzaju i tak też je słyszałem, niedawno spotkałem się jednak z wariantami swojego rodzaju, a nawet swoistego rodzaju. Czy są one równie poprawne?
Swego rodzaju ma w korpusie PWN 1007 wystąpień (na ok. 100 mln słów), swojego rodzaju – 167 wystąpień, swoistego rodzaju – 39 wystąpień. Konstrukcje te różnią się więc wyraźnie frekwencją, różnią się też długością – każda następna ma o jedną sylabę więcej od poprzedniej. Słowniki poprawnej polszczyzny PWN nie kwestionują żadnej z nich, ale ostatniej nie polecam, ponieważ wydaje mi się odbiegać znaczeniem od pozostałych. Proszę zauważyć, że rzeczy swego (swojego) rodzaju mogą być jedyne w swym (swoim) rodzaju, nie mówimy natomiast, że coś jest jedyne w swoistym rodzaju.
Mirosław Bańko, PWN