święta czy Święta?

Szanowni Państwo,
Tym razem chciałbym się dowiedzieć, jak powinno się zaczynać wyraz święta. Wiem, że zapis: święta Bożego Narodzenia jest właściwy, ale czy składając życzenia listownie mogę napisać Wesołych Świąt? Sądzę, że zwyczajowo taki zapis jest dopuszczalny. No i tu się zaczyna problem. Który zapis jest właściwszy w tekście reklamowym: Oczaruj święta produktem X czy Oczaruj Święta produktem X (pomijam sens hasła)? Moim zdaniem wersja pierwsza jest właściwa.
To samo pytanie odnosi się do zdania: Z okazji Świąt życzymy Wszystkiego Dobrego. Na ile aktualna jest tu zasada dopuszczająca użycie wielkich liter ze względu na szacunek (np. Kraj-kraj, Ojczyzna-ojczyzna etc.)?
Bardzo dziękuję za odpowiedź.
Z poważaniem
Przemysław Kutnyj
Szanowny Panie Przemysławie,
Wielka litera, gdy jej ortografia nie wymaga, pojawia się ze względów grzecznościowych, szacunkowych i w ogóle emocjonalnych, gdzie tylko może, bez specjalnych zdziwień i konsekwencji. Mogę tak pisać, jeśli się uprę, o swoim Domu i o swoich Urodzinach. Inna rzecz, że często wydaje się ona nadużywana pod wpływem angielskich i niemieckich tekstów, także reklamowych – wtedy jawi się jako śmieszna i pretensjonalna. Należy zatem z nią uważać, oszczędzać na wypadek prawdziwych wzruszeń.
Słowo święta w rytualnych tekstach pozdrowień pojawiać się zwykło z wielkim Ś i niech tak pozostanie. Zatem i z okazji Świąt… (bez zaznaczania, jakich) i wesołych Świąt (a nawet Wesołych Świąt) możemy życzyć. Co do sloganu z oczarowywaniem świąt, wydaje mi się on w ogóle dziwaczny. Jak się oczarowuje święta? I do tego jeszcze produktem? Nie podoba mi się ten slogan i najchętniej nic bym w tej sytuacji nie radził. Jeśli to jednak konieczne, wolałbym małą literę.
Pozdrawiam -
Jerzy Bralczyk, prof., Uniwersytet Warszawski