święta

Chciałabym się dowiedzieć, jak poprawnie należy pisać: święta wielkanocne. Sam wyraz święta nie jest nazwą własną, a wyraz wielkanocne jako przymiotnik też należałoby pisać małą literą. Jednak większość czasopism stosuje pisownię tych wyrazów raz z dużej litery, innym razem z małej. Ta niekosekwencja budzi moje obawy, dlatedo serdecznie proszę o udzielenie mi odpowiedzi, która rozwieje moje wątpliwości. Z góry dziękuję.
Aleksandra Szkolnicka
Przepisy ortograficzne pozostawiają piszącym dużą swobodę w stosowaniu wielkich liter. Możemy ich używać ze względów uczuciowych lub grzecznościowych, co usprawiedliwia pisownię Świąt Wielkanocnych z dużym Ś i W. Kogo to razi albo komu wydaje się to niepotrzebne, może oczywiście pisać o świętach wielkanocnych, małymi literami. Nieuzasadnione jest tylko mieszanie tych konwencji, czyli pisanie o świętach Wielkanocnych, a taki zapis dość często się trafia.
Mirosław Bańko