swój

Dzień dobry,
czy w zdaniach „Dam Ci mój/swój długopis”, „Daj mi swój/twój długopis”, „Piszę moim/swoim” długopisem” zaimki dzierżawcze można stosować zamiennie?
Elżbieta
Można, ale słowo swój w tych przykładach brzmi lepiej, naturalniej. Gdy słyszę, jak ktoś mówi: „Daj mi twój długopis”, to zastanawiam się, dlaczego sięgnął po słowo twój. Może po to, aby podkreślić opozycję do mój? Ale w parze swój – mój ona jest też widoczna!
Nie zawsze zamiast swój można użyć zaimka 1. lub 2. osoby. Na przykład: „Każdy jest kowalem swojego losu”.
Mirosław Bańko