syndrom sztokholmski

Dzień dobry,

czy zamiast nazwy „syndrom sztokholmski" można używać określenia „syndrom szwedzki"? Wiem, że czasami syndrom ten jest błędnie nazywany „syndromem helsińskim". Zastanawiam się jednak, czy słowo „szwedzki" jest akceptowalne, czy również jest niepoprawne i nie powinno być używane nawet w tekstach nieformalnych lub mowie potocznej?

Syndrom sztokholmski to termin z dziedziny psychologii, odnoszący się do sytuacji, w której ofiara przemocy lub porwania zaczyna identyfikować się z napastnikiem lub oprawcą i broni jego zachowania. Może to obejmować takie zachowania, jak umniejszanie swojego cierpienia lub usprawiedliwianie działań oprawcy.

Nazwa syndromu wiąże się z napadem na szwedzki Kreditbanken. W 1973 r. napastnicy przez sześć dni przetrzymywali pracowników banku w jego siedzibie przy placu Norrmalmstorg w Sztokholmie. Po uwolnieniu ofiary nie tylko odmówiły współpracy z policją, ale też zbierały środki na pomoc prawną dla porywaczy. Jedna z zakładniczek zaręczyła się z oprawcą.

Termin syndrom sztokholmski (szw. Stockholmssyndromet) został użyty przez szwedzkiego kryminologa i psychologa Nilsa Bejerota, który współpracował z policją podczas napadu. Pojęcie wkrótce przyjęło się wśród psychologów na całym świecie. Stanowi tzw. internacjonalizm obecny w wielu językach, np. angielskim (por. Stockholm syndrome), francuskim (por. syndrome de Stockholm), hiszpańskim (por. síndrome de Estocolmo), niemieckim (por. Stockholm-Syndrom), rosyjskim (por. стокгольмский синдром) czy włoskim (por. sindrome di Stoccolma). W podobnej formie występuje w polszczyźnie w różnych stylach oraz gatunkach piśmiennictwa. Nie ma zatem żadnych przesłanek, aby stosować w tym wypadku jakiekolwiek inne określenie terminologiczne, nawet jeśli miałaby być to odmiana nieoficjalna języka polskiego.

W języku potocznym synonimem syndromu sztokholmskiego może być określenie przywiązanie z pojmania.

Adam Wolański