system harwardzki czy oksfordzki?

 
system harwardzki czy oksfordzki?
18.01.2014
Często spotykam się z określeniem system oksfordzki zamiast system harwardzki, o którym pisze A. Wolański w Edycji tekstów. Czy są to określenia równorzędne?
Wbrew temu, co głosi hasło w polskiej Wikipedii (przypisy harwardzkie), system harwardzki i system oksfordzki nie są pojęciami tożsamymi. System harwardzki (Harvard Referencing System), zwany potocznie „autor-data”, to sposób cytowania źródeł bezpośrednio w treści akapitu przez umieszczenie w nawiasie skrótowego wskazania do cytowanej publikacji (nazwisko autora, rok publikacji, numer strony). System oksfordzki (Oxford Referencing System) jest natomiast tożsamy z tradycyjnym polskim sposobem redagowania przypisów bibliograficznych. W tekście głównym wstawia się odsyłacz cyfrowy, a u dołu stronicy podaje się pełny adres bibliograficzny powoływanej publikacji (autor, tytuł, miejsce i rok wydania oraz numer strony). W praktyce redakcyjnej wykorzystywany jest – choć rzadko – jeszcze system Vancouver, określany potocznie systemem „autor-numer”. Każdy z systemów cytowania jest inny, każdy ma swoje mocniejsze i słabsze strony.
Adam Wolański
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2020

Przyłącz się do V edycji plebiscytu PWN i zgłoś swoją propozycję.
UWAGA! Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe, ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!
Powiedz o plebiscycie swoim znajomym.

Głosy można oddawać do
30 listopada 2020 r.

Wyślij
Weź udział w akcji „Młodzieżowe Słowo Roku 2020”!