sytuacja matowa

Dzień dobry.
Czy użycie określenia sytuacja matowa jest błędem językowym? Gdy ostatnio użyłem tego określenia, wytknięto mi błąd. Zdaję sobie sprawę, że utarte w polszczyźnie jest określenie sytuacja patowa, jednakże jest to sytuacja zdecydowanie odmienna niż mat. Czy rzeczywiście błędem jest określenie sytuacji matową? Jeśli mat to z definicji: „Mat – sytuacja w szachach […]”, to wydaje mi się, że można tez mówić o sytuacji matowej. Czy mogę prosić o rozwianie wątpliwości?
Błąd czy nie błąd – to zależy od szerszego kontekstu. Mamy tu do czynienia z tworczym użyciem języka. Jeśli neologizm dobrze spełnia swoją funkcję i jest zrozumiały (a chyba jest), to nie ma powodu mówić o błędzie.
Mirosław Bańko, PWN