szambo i synonimy

Dzień dobry,
chciałbym zapytać, jaka jest różnica między szambem, dołem gnilnym i dołem kloacznym.
Dziękuję bardzo
Adam Teodorczyk
Podane wyrazy mogą różnić się znaczeniem tylko w terminologii fachowej z zakresu budownictwa i ochrony środowiska. W języku potocznym do nazwania dołu, w którym gromadzi się odchody, używamy przede wszystkim słowa szambo (czasem też kloaka).
Szambo – jak tłumaczą słowniki i fachowe publikacje – to synonim dołu gnilnego. Pierwszy z tych wyrazów pojawić się może i w języku potocznym, i fachowym, drugi jest typowy dla słownictwa specjalistycznego.
Wyrażenie dół kloaczny to synonim pozostałych, chyba najrzadszy. Analiza tekstów, w których te wyrazy występują, pozwala mi przypuszczać, że dołem gnilnym nazywa się wybetonowany zbiornik na nieczystości, zaś dołem kloacznym jakikolwiek zbiornik tego rodzaju.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski