szeregowanie alfabetyczne nazwisk holenderskich

Witam,
mam prośbę o wskazówkę jak powinno się sortować holenderskie i niemieckie nazwiska z przedimkami van lub von. Czy, porządkując je alfabetycznie, należy uwzględniać pierwsze litery głównych członów nazwisk, czy pierwsze litery przedimków?
Z góry dziękuję! Pozdrawiam
Joanna
W nazwiskach niemieckich przyimek von zazwyczaj oznacza szlachectwo. Nie stanowi on właściwej części nazwiska i nie uwzględnia się go przy szeregowaniu alfabetycznym. Tak więc np. Herberta von Karajana szeregujemy alfabetycznie pod literą k. W dawnych niemieckojęzycznych mianach przyimek von nie oznaczał rodowodu szlacheckiego, ale wyłącznie poprzedzał przydomek utworzony od miejsca urodzenia bądź zamieszkania danej osoby, np. Gottfried von Strassburg ‘Gottfried ze Strassburga’. Wówczas pierwszym wyrazem hasła jest zawsze imię, nie przydomek.
Z kolei nazwiska niderlandzkie mogą być poprzedzone rodzajnikami lub przyimkami, np. Van, van, Der, der, Ter, ter. Przyjmuje się regułę, iż rodzajniki zapisywane wielką literą są częścią nazwiska, i szereguje się je w układzie alfabetycznym według pierwszej litery rodzajnika. Z kolei zapisywane małą literą przyimki nie stanowią właściwej części nazwiska i nie uwzględnia się ich przy szeregowaniu alfabetycznym. Tak np. Evę Van Der Gucht będziemy szeregowali pod literą v, a Dorę van der Groen – pod literą g.
Adam Wolański