szkoda

W naszej redakcji wybuchł spór dotyczący pewnego zdania: „Szkoda marnować swoje możliwości” czy „Szkoda marnować swoich możliwości”? Ja uważam, że najważniejsze w tym zdaniu jest marnować (kogo? co?, a więc wg mnie swoje), a szkoda nie ma tu nic do rzeczy. Co innego, gdyby zdanie brzmiało: „Nie szkoda ci marnować swoich możliwości?”. Czy mam rację? Proszę o wyjaśnienie, jakie reguły rządzą związkiem szkoda + bezokolicznik, ale nie na zasadzie „Szkoda gadać” czy „Szkoda iść”, lecz właśnie zdania bardziej rozbudowanego, bo takiego przykładu nie znalazłam w słowniku, a spór stał się naprawdę bardzo gorący.
Renata Rybakiewicz
Przed chwilą opublikowaliśmy odpowiedź na bardzo podobne pytanie (może też z Państwa redakcji?). Ponieważ zdanie „Szkoda marnować swoje możliwości” nie zawiera partykuły nie, biernikowa forma rzeczownika (możliwości) z zależną od niej przydawką (swoje) nie podlega zamianie na dopełniacz. Natomiast zdanie z negacją: „Nie szkoda ci marnować swoich możliwości?” ma dopełniacz w miejscu biernika, jak Pani słusznie zauważyła. Więcej o wpływie partykuły nie na rząd czasownika – zob. Słownik wyrazów kłopotliwych PWN, hasło nie.
Mirosław Bańko