szkolenie

Czy jest prawidłowym stwierdzenie: „pracownicy zostali poddani szkoleniu”?

Powinno być chyba: „brali udział w szkoleniu” lub „zostali przeszkoleni”, ewentualnie: „uczestniczyli w szkoleniu”.

Dziękuję

Czasownik poddać – poddawać użyty w kontekście szkolenia kogoś niedwuznacznie sugeruje, że uczestnik tegoż szkolenia nie brał w nim udziału z własnej woli. Omawiany tu bowiem czasownik wskazuje, że ktoś, kto został objęty określonym działaniem, był w tych działaniach podporządkowany komuś lub czemuś albo też był uzależniony od kogoś lub czegoś, por. np. frazy: poddać (poddawać) kogoś badaniu, kontroli, obserwacji, przesłuchaniu, rewizji.

Poniższe dwa zdania nie powinny budzić zastrzeżeń z punktu widzenia łączliwości leksykalnej:

  • Kierowcy, którzy uzbierają sporą liczbę punktów karnych, ale nie przekroczą dopuszczalnego limitu, będą poddawani obowiązkowemu szkoleniu zerującemu otrzymane punkty.
  • Najpierw trzeba sobie jednak uświadomić, jakie zmiany zaszły w psychice psa, który był poddawany szkoleniu za pomocą kar.

Z podobną sytuacją mamy do czynienia wówczas, gdy pracownicy określonych zawodów lub branż z uwagi na przepisy prawa muszą obowiązkowo uczestniczyć w określonych szkoleniach:

  • Przepisy stanowią, iż pracownik wykonujący prace na wysokości powinien być poddawany szkoleniu okresowemu z zakresu bhp nie rzadziej niż raz w roku.

Jeśli natomiast ktoś poszedł na szkolenie bez jakiegokolwiek przymusu (np. administracyjnego), to sytuację tę bezwzględnie należy opisywać przy użyciu innych środków leksykalnych, np. uczestniczyć w szkoleniu, brać udział w szkoleniu, szkolić się, korzystać ze szkolenia, być, przebywać na szkoleniu.

Adam Wolański