szkolenie

szkolenie

15.12.2022
15.12.2022

Czy jest prawidłowym stwierdzenie: „pracownicy zostali poddani szkoleniu”?

Powinno być chyba: „brali udział w szkoleniu” lub „zostali przeszkoleni”, ewentualnie: „uczestniczyli w szkoleniu”.

Dziękuję

Czasownik poddać – poddawać użyty w kontekście szkolenia kogoś niedwuznacznie sugeruje, że uczestnik tegoż szkolenia nie brał w nim udziału z własnej woli. Omawiany tu bowiem czasownik wskazuje, że ktoś, kto został objęty określonym działaniem, był w tych działaniach podporządkowany komuś lub czemuś albo też był uzależniony od kogoś lub czegoś, por. np. frazy: poddać (poddawać) kogoś badaniu, kontroli, obserwacji, przesłuchaniu, rewizji.

Poniższe dwa zdania nie powinny budzić zastrzeżeń z punktu widzenia łączliwości leksykalnej:

  • Kierowcy, którzy uzbierają sporą liczbę punktów karnych, ale nie przekroczą dopuszczalnego limitu, będą poddawani obowiązkowemu szkoleniu zerującemu otrzymane punkty.
  • Najpierw trzeba sobie jednak uświadomić, jakie zmiany zaszły w psychice psa, który był poddawany szkoleniu za pomocą kar.

Z podobną sytuacją mamy do czynienia wówczas, gdy pracownicy określonych zawodów lub branż z uwagi na przepisy prawa muszą obowiązkowo uczestniczyć w określonych szkoleniach:

  • Przepisy stanowią, iż pracownik wykonujący prace na wysokości powinien być poddawany szkoleniu okresowemu z zakresu bhp nie rzadziej niż raz w roku.

Jeśli natomiast ktoś poszedł na szkolenie bez jakiegokolwiek przymusu (np. administracyjnego), to sytuację tę bezwzględnie należy opisywać przy użyciu innych środków leksykalnych, np. uczestniczyć w szkoleniu, brać udział w szkoleniu, szkolić się, korzystać ze szkolenia, być, przebywać na szkoleniu.

Adam Wolański
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego