szkopuł

Szanowni Państwo,
ostatnio zastanawiałem się nad pewnym problemem: czy forma „I w tym tkwi cały szkopuł” jest formą poprawną?
Z wyrazami szacunku,
ŁP
A dlaczego nie miałoby to być zdanie poprawne? Zgodnie ze swoją etymologią szkopuł tkwi tylko w morzu, ale faktyczne użycie tego słowa każe przyjąć, że szkopuł może tkwić także w czymś innym. Co więcej, jeśli się przyjrzeć typowym kontekstom tego rzeczownika, to okaże się, że tkwienie w czymś to coś, co szkopuł „robi” najlepiej. Poza tym szkopuł może polegać na czymś. I to jest chyba wszystko – cała prawda o szkopule.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski