szlak + przyimek

Dzień dobry,

mam pytanie dotyczące poprawności użycia „nad” lub „na” w „szlak nad Morskie Oko” czy „szlak na Morskie Oko”. W różnych tekstach, głównie artykułach w prasie pojawiają się obydwie wersje i przyznam się szczerze, że zwątpiłam w swoje rozeznanie. Interesuje mnie więc, a wręcz męczy, które z nich rzeczywiście jest poprawne. Być może obydwa? I przy okazji, jeśli można prosić, to przydałaby się jakaś ogólna wskazówka ich użycia ze słowem "szlak (rozumiany jako droga)" typu szlak nad rzekę/morze/jezioro/staw itp.

Serdecznie dziękuję!

Kiedy kierujemy się jakimś szlakiem w określone miejsce, zazwyczaj używamy przyimka na, por. np. szlak na Polanę Stoły, na Rysy, na Tarnicę. Z kolei kiedy przemieszczamy się szlakiem przez jakieś miejsce, stosujemy zazwyczaj przyimek przez, por. np. szlak przez Przełęcz Bukowską, przez rezerwat Orkana, przez Świstówkę.

W pierwszym wypadku wyjątek stanowi sytuacja, kiedy szlak wiedzie w kierunku zbiornika wodnego. Wówczas stosowany jest przyimek nad, przy czym nie ma znaczenia, czy zbiornik ten jest określany przez nazwę własną fizjograficzną, czy też wyraz pospolity, por. np. szlak nad Morskie Oko, nad Czarny Staw pod Rysami, nad jezioro Świdwie, nad Zalew Zemborzycki.

Adam Wolański