szybki Bill

Dzień dobry,
szybkim Billem nazywamy kogoś, kto jest energiczny, a przy tym impulsywny i niecierpliwy. Skąd jednak wzięło się to określenie? O jakiego Billa chodzi?
Dziękuję
Marek Szopa
Przypuszczam, że o bohatera jakiegoś westernu, który szybciej strzelał, niż myślał. Skrzydlate słowa H. Markiewicza i A. Romanowskiego wskazują na źródło w piosence z filmu Wojna domowa (1966) w reżyserii Jerzego Gruzy. Jej tytuł to: „Nie bądź taki szybki Bill”. W internecie jest kilka wykonań tej piosenki, m.in. Kasi Sobczyk. Warto posłuchać.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski