szybkość i prędkość

Chciałbym prosić o wyjaśnienie sposobu użycia słów szybkość i prędkość. W jakich sytuacjach należy użyć pierwszego, a w jakich drugiego słowa? A może mogą być stosowane wymiennie?
Pozdrawiam
Szybkość i prędkość są synonimami, gdy chodzi o to, jak szybko się coś porusza. Fizycy w tym znaczeniu wolą prędkość, dlatego w tekstach naukowych i technicznych przeczytamy raczej o prędkości ruchu niż o szybkości ruchu.
Szybkość ruchów jest jednak dobrym sformułowaniem, gdy chodzi np. o to, jak szybko ktoś rusza rękami. Także szybkość zmian i szybkość reakcji (czyjejś lub czegoś) to sformułowania poprawne, podczas gdy prędkość zmian i prędkość reakcji są tak rzadkie, że wydają się błędem. Podobna do reakcji jest pod tym względem decyzja, co zresztą znajduje uzasadnienie w łączliwości podstawowego przymiotnika: czyjeś decyzje mogą być szybkie, ale nie prędkie.
Reasumując, szybkość i prędkość są synonimami, gdy chodzi o to, jak szybko coś się porusza (przy czym w tekstach specjalistycznych daje się pierwszeństwo prędkości). Natomiast gdy chodzi o jakieś zmiany, czyjeś działania lub decyzje, szybkość jest słowem dominującym.
Mirosław Bańko, PWN
    Jeden z czytelników naszej poradni, pan Robert Pałka, napisał: „Chciałem zauważyć, że dla fizyków szybkość jest wartością prędkości, co oznacza, iż nie są to synonimy – prędkość jest wartością wektorową, natomiast szybkość skalarną\'\'. Dziękujemy za sprostowanie.
    Mirosław Bańko, PWN