szyk zdania

Dzień dobry,
takie pytanie trochę banalne zapewne, ale interesuje mnie, czy może pozostać taki szyk w zdaniach: „Na spektaklu było 348 miejsc wolnych” (wiem, że lepiej wolnych miejsc), „Anka do domu ma 345 m”.
Dziękuję
Niekoniecznie wolnych miejsc jest lepsze niż miejsc wolnych, por. „Na spektaklu było 348 miejsc wolnych i 112 zajętych”. Także zdanie o Ance jest najzupełniej w porządku, jeśli punktem wyjścia jest Anka i jej dom. Gdyby ktoś nie dosłyszał, do czego Anka ma 345 metrów, to rozmówca za punkt wyjścia przyjąłby Ankę i wymienioną odległość, i powiedział: „Anka ma 345 m do domu” (w domyśle: nie do szkoły, nie do pracy, nie na siłownię, nie na basen…).
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski