t.j.?

Czy do takich jak możemy użyć skrótu t.j.? Czy skrót tj. znaczy 'to jest'? Uprzejmie proszę o odpowiedź. Przepraszam za składnię, pozdrawiam.

Daniel

Skrótu t.j. nie notuje Słownik skrótów i skrótowców PWN, a tj. ten sam słownik objaśnia jako 'to jest'. Skracanie słów takich jak nie wydaje się dobrym pomysłem. Ale jeśli koniecznie trzeba, to proponujemy pisać t.j. i objaśnić, po pierwsze, co to znaczy, a po drugie, że utworzony zgodnie z regułą skrót tj. (por. analogiczne np.) odrzuca Pan ze względu na groźbę nieporozumienia.

Porada opublikowana: 18.10.2002

Mirosław Bańko

    Skrót t.j. (z dwiema kropkami) oznacza w aktach prawnych „tekst jednolity”.

    Kamil Mogielski