tabele a podział tekstu na strony

Witam serdecznie!
Mam pytanie dotyczące składu tabel. Zaleca się, aby nie dzielić tabeli, która mieści się na jednej stronie, tylko przenieść całą tabelę na kolejną stronę. Czy można tak robić również wtedy, gdy tekst uzupełniający wolną przestrzeń przed przeniesioną tabelą należy już do innego rozdziału?
Tabele słowno-liczbowe należą do materiałów uzupełniających tekst główny publikacji. Zaleca się umieszczać je zaraz po tekście, do którego się odnoszą. Jeśli z jakichś względów jest to niemożliwe (bo np. tabela nie mieści się na kolumnie), można tabelę przenieść na następną stronę, a w tekście umieścić stosowny odsyłacz, np. (patrz tab. na s. …). Może się zatem zdarzyć, że tabelę będzie poprzedzał tekst należący już do kolejnego podrozdziału. Dlatego też jest ogromnie ważne, by tabela była oznaczona stosownym numerem i opatrzona tytułem identyfikującym jej treść. Ponadto zalecenie, aby nie dzielić tabeli, która nie mieści się na jednej stronie, nie ma charakteru obligatoryjnego. Można sobie bowiem wyobrazić sytuację, w której lepiej dokonać takiego podziału, by tabela była fizycznie związana z wprowadzającym ją tekstem głównym, niż przenieść tabelę na następną stronę i zerwać ową fizyczną więź.
Adam Wolański