tagować

Co to znaczy otagowany (zob. tutaj)? Po kliknięciu na link zmienia się tylko pokaż tekst otagowany na pokaż tekst nieotagowany.
Tagi to po angielsku znaczniki. Tekst otagowany to inaczej tekst oznakowany, czyli taki, którego fragmenty zostały oznaczone pod jakimś względem (np. jako nazwy własne). Słowa tag i tagować są znane osobom zajmującym się tworzeniem stron internetowych oraz korpusów językowych, można je także znaleźć w Wielkim słowniku wyrazów obcych PWN. Zapewne nie są jednak ogólnie znane. Zastanowimy się, czy na stronach korpusowych nie zastąpić ich słowami znacznik i znakować.
Co do drugiej kwestii – to znaczy dlaczego kliknięcie w pokaż tekst otagowany niczego nie zmienia – wyjaśnienie jest proste. Tagi wprowadzono tylko do części korpusu, głównie do rozmów i niektórych tekstów prasowych. Jeśli wyszuka się typową jednostkę języka mówionego, np. Słuchaj, na liście pojawią się cytaty z rozmów i można sprawdzić, że kilkuzdaniowy rozszerzony cytat z rozmowy różni się w wersji otagowanej i nieotagowanej. Natomiast w klikuzdaniowym cytacie z książki możemy nie zobaczyć tagów, bo w całej książce tagowane są z zasady tylko tytuły rozdziałów, cytaty obcojęzyczne, jednostki błędne i indywidualizmy autorskie. Generalnie tagi w korpusie służą raczej do celów wydawniczych, leksykograficznych – wyszukiwarka internetowa z nich nie korzysta.
Mirosław Bańko, PWN