tańczymy oberka

Dzień dobry!
Witam Państwa! Jestem Wegierką. Mam pytanie: dlaczego mówimy po polsku: tańczyć walca, poloneza, mazurka, oberka, krakowiaka itd.? Jeśli dobrze rozumiem, nazwy tańca są w dopełniaczu. Natomiast: tańczymy polkę, tango… (czyli biernik). Czym objaśnia się różnica przypadka w użyciu? Dziękuje za odpowiedź, czekam z nieciepliwością.
Z wyrazami szacunku, Wesołych i Pogodnych Świąt Bożego Narodzenia!
Ádámné Porcsalmy Éva, Debrecen, Wegry
W zwrotach typu tańczymy oberka nazwa tańca występuje w bierniku, nie w dopełniaczu. W polszczyźnie biernik lp. równy dopełniaczowi jest właściwy w zasadzie nazwom osób płci męskiej i nazwom zwierząt, ale istnieje kilkaset rzeczowników o innym znaczeniu, które mają tę samą cechę. Wiele z nich układa się w serie, a jedną z takichj serii są nazwy tańców. Jeśli skorzysta Pani z poradnianej wyszukiwarki, aby znaleźć ciągi 'męskożywotn', 'męskoosobow', 'męskozwierzęc', to pewnie znajdzie Pani więcej informacji na omawiany tu temat.
Dziękujemy za list i za życzenia (pierwsze w tym roku!). Wszystkiego dobrego!
Mirosław Bańko, PWN