tato i tata

 
tato i tata
4.10.2005
W Państwa słowniku występują formy tato i tata (obie w mianowniku) jako spieszczenia nazwy ojciec. Tata jest dziś częstsza. Czy mogę używać w mianowniku tato bez strachu, że wyraz jest przestarzały?
Z pewnością zgodzimy się, że przestarzałą nazwą ojca jest papa. Tata, tato są raczej równorzędne, choć zwykle używamy jednej z nich. Odwagi! Można mówić: tata, tato, tatuś. W kontaktach nieoficjalnych, rodzinnych występują też oczywiście inne pieszczotliwe nazwy ojca. Są one bogactwem języka polskiego.
Interesująca (i wymagająca) badań statystycznych jest odmiana rzeczownika tato. Obecną w języku ogólnym jej wariantywność zawdzięczamy być może Mickiewiczowi, w którego balladzie Powrót taty (jak pamiętamy, tato nie wracał ranki i wieczory) występuje też druga forma dopełniacza: „Czyście tęskniły do tata’’. Część użytkowników języka polskiego chodzi(ła) na spacery z tatą, część z tatem.
Pozdrawiam prorodzinnie
Artur Czesak, IJP PAN, Kraków
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2020

Przyłącz się do V edycji plebiscytu PWN i zgłoś swoją propozycję.
UWAGA! Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe, ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!
Powiedz o plebiscycie swoim znajomym.

Głosy można oddawać do
30 listopada 2020 r.

Wyślij
Weź udział w akcji „Młodzieżowe Słowo Roku 2020”!