tę czy tą, dwóch czy dwu?

1.Kiedy używa się słowa a kiedy ?
2.Kiedy używa się liczebnika dwóch, a kiedy dwu? „Wątek współżycia ze sobą dwu psychik, dwu gatunków człowieka i dwu postaw duchowych wobec rzeczywistości” – w tym cytacie, moim zdaniem, ewidentnie bardziej pasuje dwóch.
Ad 1. Formy używamy w bierniku (np. tę kobietę), formy w narzędniku (np. tą kobietą). W potocznym języku mówionym akceptowany jest też biernik zamiast .
Ad 2. Dwóch i dwu w dopełniaczu występuję obocznie, forma dwóch jest częstsza.
Mirosław Bańko, PWN