tę i tą

Moje pytanie dotyczy poprawności używania i . W słowniku można znaleźć: B. , N. . Wielu ludzi mówi np. tą książkę, tą piłkę, choć zgodnie z deklinacją tego zaimka powinno zostać użyte . Czy obie te formy są dopuszczalne dla biernika?

W bierniku jest dopuszczalne tylko potocznie. Językoznawcy różnie tę opinię uściślają. Jedni mówią, że biernikowe można tolerować tylko w swobodnym języku mówionym, inni – że także w nieoficjalnych tekstach pisanych, np. w prywatnej korespondencji. Ci, którzy bardzo dbają o poprawność wypowiedzi, starają się nie używać biernikowego w ogóle.

Mirosław Bańko, PWN