tę i tamtą

Jak należy odmieniać zaimek ta? Chodzi mi o biernik. „Biorę tą książkę” czy „Biorę tę książkę”? Słyszałam swego czasu, że końcówki obu wyrazów w rodzaju żeńskim powinny być takie same, ale w przypadku wyrazu tamta to się w ogóle nie sprawdza („Biorę tamtę książkę” nie ma sensu).
Słowo jest wyjątkiem: „Biorę tę książkę”, ale „Biorę tamtą, nową, grubą… książkę”.
Mirosław Bańko, PWN