techniczny – technologiczny

Szanowni Państwo,
Czy usługi telefonii ruchomej są zaawansowane technicznie, czy technologicznie? Według mnie zaawansowany technologicznie to kalka z technologically advanced, ale mam wrażenie, że różnica między techniką (sposobem robienia czegoś) a technologią (sposobem przetwarzania materiału na gotowy produkt) zaciera się coraz bardziej od początku lat 1990.
Nie jest Pan pierwszą osobą, od której słyszę, że słowo technologiczny, prawdopodobnie pod wpływem angielskim, jest nadużywane kosztem słowa techniczny. Co ciekawe, moi dotychczasowi rozmówcy sami mieli kontakt z techniką, zajmowali się nią zawodowo i nie mam powodu, aby im nie wierzyć. Wraz z ekspansją słowa technologiczny zmienia się zakres słowa techniczny. To ostatnie coraz częściej słyszymy w kontekstach nie związanych z techniką, np. gdy mówiący chce pomniejszyć znaczenie czegoś: „Wczorajszą dewaluację określił jako techniczną korektę kursu” (przykład z Innego słownika języka polskiego PWN).
Mirosław Bańko