technologia

Szanowni Państwo!
Moje pytanie dotyczy sformułowania technologia wytwarzania. Odnoszę wrażenie, że przytoczony przeze mnie termin jest pleonazmem, ponieważ technologia z definicji dotyczy procesów wytwarzania. W związku z tym zamiast, na przykład, technologia wytwarzania wirnika winno mówić się technologia wirnika.
Pozostając w ukłonach, dziękuję za odpowiedź.
Maciej Wilk
Technologia z definicji nie oznacza tylko wytwarzania, ale i przetwarzanie czegoś. Wprawdzie to drugie można rozumieć jako szczególny przypadek pierwszego, ale gdy wytwarzanie przeciwstawiamy przetwarzaniu, to rozumiemy to pierwsze węziej, np. jako proces tworzenia czegoś od nowa. Są zresztą też inne rzeczowniki odczasownikowe łaczone ze słowem technologia, np. technologia pozyskiwania drewna. W tej sytuacji technologia wytwarzania nie wydaje się wcale rażącym pleonazmem.
Mirosław Bańko, PWN