temperatura

W prognozach pogody podawanych w TV „pogodynki” chyba wszystkich stacji mówią: temperatury w Polsce lub Jutro temperatury będą zróżnicowane itp. Wg mnie jest to błąd, gdyż temperatura występuje jedynie w liczbie pojedynczej, posiada natomiast różne wartości. Czy mam rację?
Kazimierz Zbyszewski
Wydaje się, że z temparaturą powinno być tak jak z długością, szerokością, wysokością, głębokością, masą, barwą i innymi cechami przedmiotów materialnych. Ich nazwy występują zarówno w liczbie pojedynczej, jak i w mnogiej, często bez różnicy znaczenia, por. „Ze szczytu rozciągał się cudowny widok na leżące na różnej wysokości jeziora” (Poznaj świat) oraz „(…) tu i tam, na różnych wysokościach, płynęły kłęby chmur jak białe wyspy” (Arkady Fiedler, Dywizjon 303). Słowniki, które informują, że słowo temperatura nie ma liczby mnogiej, nie oddają całej złożoności i finezji języka.
Mirosław Bańko, PWN