ten litr czy ta litra?

Czy jest poprawną odmianą: jedną litrę, np.: „Proszę podać mi jedną litrę”?
Pozdrawiam.
Litra jest według Wielkiego słownika poprawnej polszczyzny PWN „regionalizmem krakowskim”. Znaczy to, że w Małopolsce również ludzie z wyższym wykształceniem mogą mówić i mawiają: „Kup litrę mleka”. Regionalizmy nie są niepoprawne.
W kartotece Słownika gwar polskich IJP PAN znajdują się jednak zapisy litra nie tylko z Polski południowej, ale też z Opoczyńskiego, Lubelszczyzny, Garwolińskiego i Siedleckiego.
Znaczenie zdania „Wypili litrę na czterech i poszli” będzie zrozumiałe w całej Polsce, ale poza obszarem identyfikacji z „krakowskością” wyraz litra może być odczuwany jako gwarowy.
Artur Czesak, IJP PAN, Kraków