terminal

Jak jest prawidłowa forma rzeczownika terminal w dopełniaczu liczby pojedynczej? Chodzi mi o zdanie: „Spółka rozpoczęła budowę terminalu / terminala kontenerowego”.
Względna frekwencja terminalu i terminala w Korpusie Języka Polskiego PWN ma się jak 85 do 15. Wielki słownik ortograficzny PWN podaje tylko formę terminalu, a Uniwersalny słownik języka polskiego PWN – obocznie: terminalu, rzadziej terminala. Różnicę między słownikami można wyjaśnić ich przeznaczeniem. Słownik ortograficzny jest z definicji słownikiem normatywnym, a normatywizm rozumie się w Polsce zazwyczaj jako eliminowanie wariantów, czyli ograniczanie pola swobody. Uniwersalny słownik ma zaś w większym stopniu charakter opisowy, pokazuje nie tylko, jak się powinno mówić (pisać), ale też jak się naprawdę mówi.
Mirosław Bańko, PWN