to Kadesz

Szanowni Państwo,
mam problem z odmianą przez przypadki nazw miast starożytnych.
W literaturze spotyka w większości przypadków spotkać można zapisy bitwa pod Kadesz, dotarli w pobliże Kadesz etc. Czy nazwa miasta nie powinna być odmieniana i brzmieć następująco: bitwa pod Kadeszem, dotarli w pobliże Kadeszu? Podobnie jak by to było dla naszego rodzimego Wrocławia tj. miasto Wrocław, ale bitwa pod Wrocławiem.
Czy panuje tutaj jakaś dowolność?
Pozdrawiam, Dominik
Opisany w pytaniu wzorzec odmiany byłby poprawny, gdyby omawiana tu nazwa własna geograficzna była rodzaju męskiego. Tymczasem Kadesz jest rodzaju nijakiego i się nie odmienia, tak jak np. Akcjum – bitwa pod Akcjum (nie: bitwa pod *Akcjumem). Potwierdzeniem tej obserwacji jest to, że Kadesz łączy się z orzeczeniem w rodzaju nijakim, por. np.
W jej wyniku Kadesz zostało zdobyte, a wojska Hetytów zmuszone do odwrotu.
Tym sposobem Kadesz zostało odcięte od Aleppo, Karkemisz i właściwego Hatti.
W czasach Abrahama Kadesz było też znane jako En-Miszpat.
Nadto można również przy puszczać, że Kadesz było ośrodkiem kapłaństwa Jahwe dawno przed Mojżeszem.
Adam Wolański