to, czego nie widzę

Jakie są przyczyny coraz rzadszego użycia imiesłowów na rzecz nominalizacji w języku polskim? Słyszymy coraz częściej: to, czego nie widzisz kosztem tego widzianego itp.
Przykłady, które Pan podał, są mi o tyle bliskie, że mógłbym je odnieść do siebie. Tak się bowiem składa, że nie widzę, jak frazę to, czego nie widzisz można by zastąpić w proponowany przez Pana sposób. Czyżby to niewidziane?
Czasem jest lepiej: rzeczy, których nie widzisz podlegają zamianie na rzeczy niewidziane, choć w tej drugiej frazie – zwłaszcza gdy się ją zapisze łącznie – jest sugestia, że chodzi o coś trudnego do wyobrażenia, por. Niesłychana historia! Może więc raczej rzeczy niewidoczne.
Poza tym imiesłowy przymiotnikowe wcale nie kolidują z nominalizacją, wręcz przeciwnie – dobrze jej służą.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski