toby / to by

Czy w zdaniu Zrobiłam to specjalnie, bo inaczej toby pan nigdy na mnie uwagi nie zwrócił pisownia łączna toby jest właściwa?
Wyraz to pełni różne funkcje. Może być zaimkiem, partykułą, spójnikiem, a nawet czasownikiem. Toby zapisujemy łącznie, gdy to pełni w zdaniu funkcję spójnika. Rozdzielnie pisane to by występuje m.in. wówczas, gdy to jest w wypowiedzeniu zaimkiem wskazującym. W zdaniu przywołanym w pytaniu słowo to jest partykułą i wraz z cząstką -by powinno być zapisywane także rozdzielnie. Lista partykuł pisanych łącznie z -by wyrazu to nie zawiera.
Adam Wolański