tobym?

Nie mam wątpliwości, że w zdaniu „Gdybym tylko mógł, tobym tam pojechał” poprawnie zapisano wyraz tobym. Zastanawiam się jednak, co zrobić przy odwrotnym szyku: „Ja to bym(?) tam pojechał, gdybym tylko mógł”. Bardziej mi tu pasuje pisownia rozdzielna, ale jak to uzasadnić? Jaką funkcję pełni tu słówko to?
WSO PWN przytacza obszerną listę spójników pisanych łącznie z następującym po nich by, obejmującą w szczególności spójnik to (może być to też część tzw. spójnika skorelowanego, np. jeśli…, to…). Natomiast podana w nim lista partykuł pisanych łącznie z by jest krótsza i słowa to nie obejmuje. Nie wiem, czy ta różnica jest zgodna z intencją redaktora zasad pisowni w WSO PWN, ale można się powoływać na nią, aby uzasadnić rozdzielną pisownię w zdaniu „Ja to bym tam pojechał, gdybym tylko mógł”. Słowo to jest w nim partykułą, a nie spójnikiem międzyzdaniowym, skoro w tej samej funkcji może wystąpić w zdaniu pojedynczym, por. „Ja to bym tam pojechał”.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski