trasa Nowy Sącz – Bielsko-Biała

Jakiego znaku powinno się użyć (łącznika czy myślnika) w wyrażeniach: mecz Polska-Portugalia, stosunki państwo-kościół, trasa Nowy Sącz-Bielsko-Biała? Za łącznikiem przemawiałoby to, że znak ma połączyć dwa określenia w jedno (np. nazwy dwóch państw w nazwę jednego meczu). Ale w trzecim przykładzie dochodzi do małego zamieszania – co z czym jest silniej połączone?
Świetne przykłady! Ostatni pokazuje najlepiej, że łącznik byłby tu niepożądany. Zresztą nazwy dwóch państw też nie można połączyć dywizem w nazwę jednego meczu – można by zrobić z nich tylko nazwę jednego państwa, gdyby jakimś cudem doszło do unii polsko-portugalskiej (por. analogiczną pisownię: Austro-Węgry). Konkludując, we wszystkich podanych przykładach doradzam użycie myślnika.
Mirosław Bańko