trójca i trójka

Dlaczego liczba 3 albo grupa trzech elementów to normalnie trójka, a w kontekście religijnym trójca (Trójca Święta)?

Z poważaniem,
Łukasz
Trójca to stare słowo: nie tak stare jak Trójca Święta, ale obecne już w rękopisach z XIV w. Trójka natomiast pochodzi najprawdopodobniej dopiero z XVII w. Wyrazy te zostały utworzone za pomocą różnych przyrostków, co nie jest w języku niczym osobliwym, por. polny i polowy, dziecięcy i dziecinny (zróżnicowane znaczeniowo, inaczej zresztą dziś niż w przeszłości).
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski