tryb życia

Proszę o podanie różnic pomiędzy racjonalnym trybem życia a higienicznym trybem życia. Sformułowanie racjonalny tryb życia oznaczało do tej pory poznane rozumem potrzeby, zasady i normy, np. sen i czas snu, ilość potrzebnych witamin w pożywieniu i przemyślane działanie służące życiu. Natomiast sformułowanie higieniczny tryb życia oznaczało stosowanie poznanych zasad i przestrzeganie norm służących zdrowiu. Proszę bardzo o wyjaśnienie mi tej kwestii. To ważna dla mnie sprawa.
Z poważaniem
Jerzy
Być może lekarze mają specjalistyczne defincje tych pojęć, o których nie wiem. Z czysto językowego punktu widzenia mogę powiedzieć, że racjonalny tryb życia jezt zgodny z logiką i rozsądkiem, a higieniczny tryb życia jest zgodny z nakazami higieny. Można sobie wyobrazić okoliczności, w których racjonalne będzie prowadzenie życia niezgodnego z nakazami higieny, jak również takie, w których przestrzeganie tych zasad byłoby nieracjonalne.
Mirosław Bańko, PWN