trzeba i należy

TRZEBA, NALEŻY – jakie to części mowy?
Trzeba bywa kwalifikowane albo jako tzw. czasownik niewłaściwy, albo tzw. predykatyw. Pełni niewątpliwie funkcję czasownika, ale nie łączy się z podmiotem w mianowniku i wskutek tego odmienia się tylko przez czas i tryb. Co więcej, wszystkie formy fleksyjne tego wyrazu – z wyjątkiem jednej – są złożone: trzeba – trzeba było – trzeba będzie – trzeba by (trzeba by było) – niech będzie trzeba.
Należy jest podobne, ale tworzy typowo czasownikowe formy syntetyczno-analityczne: należy – należało – będzie należało – należało było – należałoby – niech należy. Mowa tu oczywiście o takim należy, jak w zdaniu: „Należy słuchać starszych”. Czym innym jest forma czasownika należeć, np. „Kowalski należy do SLD”.
Mirosław Bańko