trzech czy troje?

Czy mogliby mi Państwo wyjaśnić, której z poniższych form należy użyć, gdy nie ma się pojęcia o płci osób, o których mowa: troje uczniów czy trzech uczniów (na przykład „W naszej koedukacyjnej klasie wylosujemy trzech / troje uczniów”)?
Dziękuję uprzejmie.
Trudna kwestia, nie wiem, czy ma zadowalające rozwiązanie. Forma troje uczniów może sugerować odbiorcy, że płeć referentów jest mieszana. Z drugiej strony forma trzech uczniów może sugerować, że chodzi wyłącznie o chłopców. Dwadzieścia lat temu, a nawet dziesięć lat temu, gdy wszyscy byliśmy mniej wrażliwi na kwestię językowej obecności kobiet, powiedziałbym bez wahania: trzech uczniów. Dziś raczej skłaniam się ku formie troje uczniów. Myślę, że taką formę należy rozumieć nie jako rozstrzygającą o zróżnicowanej płci referentów, ale jako nie wykluczającą płci zróżnicowanej, a nawet czyniącą ją bardzo prawdodpodobną.
Mirosław Bańko, PWN
    Być może dobrym rozwiązaniem w takiej sytuacji byłaby trójka uczniów?
    Łączę pozdrowienia
    Stanisław Krawczyk
    Trójka uczniów brzmi nieco potocznie. Jeśli tekst nie jest bardzo oficjalny, to byłoby to dobre rozwiązanie. Analogicznie „(…) wylosujemy czwórkę / piątkę / … / dziewiątkę uczniów\'\'. Gdy liczba uczniów stanie się dwucyfrowa, lepiej będzie przejść na zapis cyfrowy: „(…) wylosujemy 10 / 11… uczniów\'\'.
    Mirosław Bańko, PWN