trzech czy troje?

trzech czy troje?
17.04.2010
17.04.2010
Czy mogliby mi Państwo wyjaśnić, której z poniższych form należy użyć, gdy nie ma się pojęcia o płci osób, o których mowa: troje uczniów czy trzech uczniów (na przykład „W naszej koedukacyjnej klasie wylosujemy trzech / troje uczniów”)?
Dziękuję uprzejmie.
Trudna kwestia, nie wiem, czy ma zadowalające rozwiązanie. Forma troje uczniów może sugerować odbiorcy, że płeć referentów jest mieszana. Z drugiej strony forma trzech uczniów może sugerować, że chodzi wyłącznie o chłopców. Dwadzieścia lat temu, a nawet dziesięć lat temu, gdy wszyscy byliśmy mniej wrażliwi na kwestię językowej obecności kobiet, powiedziałbym bez wahania: trzech uczniów. Dziś raczej skłaniam się ku formie troje uczniów. Myślę, że taką formę należy rozumieć nie jako rozstrzygającą o zróżnicowanej płci referentów, ale jako nie wykluczającą płci zróżnicowanej, a nawet czyniącą ją bardzo prawdodpodobną.
Mirosław Bańko, PWN
  1. 17.04.2010
    Być może dobrym rozwiązaniem w takiej sytuacji byłaby trójka uczniów?
    Łączę pozdrowienia
    Stanisław Krawczyk
  2. 17.04.2010
    Trójka uczniów brzmi nieco potocznie. Jeśli tekst nie jest bardzo oficjalny, to byłoby to dobre rozwiązanie. Analogicznie „(…) wylosujemy czwórkę / piątkę / … / dziewiątkę uczniów\'\'. Gdy liczba uczniów stanie się dwucyfrowa, lepiej będzie przejść na zapis cyfrowy: „(…) wylosujemy 10 / 11… uczniów\'\'.
    Mirosław Bańko, PWN
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego