trzy grosze

Witam, chciałabym się dowiedzieć, czy istnieje geneza zwrotu dodać trzy grosze.
Z groszem to jest tak, że może być ciężki: ciężki grosz ‘duża suma’, ładny: ładny grosz ‘duża gotówka, duże pieniądze’. Ale może też być psi grosz ‘niewielka suma’.
Trzy grosze to też niewiele, zarówno w znaczeniu podstawowym ‘niewielkie pieniądze; bardzo mało, prawie nic’, np. nie wart trzech groszy ‘nic nie jest wart’, jest czego za trzy grosze ‘jest bardzo mało’, jak i przenośnym, np. wtykać, wsadzać, dodawać swoje trzy grosze ‘wtrącać się do czego, robić niepotrzebną uwagę, odzywać się niepotrzebnie’.
Krystyna Długosz-Kurczabowa, Uniwersytet Warszawski