trzy pytania

1. Jak się stopniuje przymiotnik próżny?
2. Jaką częścią mowy jest wyraz wiadomo?
3. Czy cokolwiek jest zaimkiem rzeczownym, a gdzieniegdzie przysłownym?
Dziękuję uprzejmie za odpowiedź.
A. Kozak
Ad 1. Próżny w znaczeniu 'pusty', a także w znaczeniu 'daremny' (np. próżne wysiłki) w ogóle się nie stopniuje, a w znaczeniu 'lekkomyślny' stopniuje się regularnie: próżniejszy, najpróżniejszy lub opisowo: bardziej próżny, najbardziej próżny.
Ad 2. Czasownikiem (tzw. niewłaściwym, czasem zwanym też quasi-czasownikiem). W współczesnych gramatykach ciągi wiadomo było, wiadomo będzie, wiadomo by było, niech będzie wiadomo, (może) być wiadomo itp. uważa się za formy jego odmiany.
3. Tak.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski