trzy rodzaje gitary

Wiem, że w poradni można liczyć na specjalistę również z tej dziedziny, dlatego pozwolę sobie zadać następujące pytanie (na które od lat nie mogę znaleźć jednoznacznej i dokładnej odpowiedzi): czym się od siebie różnią (no bo chyba się różnią) trzy rodzaje gitary: akustyczna, klasyczna i popularna.
Gitary dzieli się – ze względu na sposób wzmacniania dźwięku – na akustyczne i elektryczne. W tych pierwszych drgania strun są wzmacniane przez pudło rezonansowe, w tych drugich – przez przetworniki elektryczne. Początek gitarom akustycznym dała gitara określana dziś mianem klasycznej. Współcześnie jest ona wyposażona w miękkie struny zrobione z nylonu, dawniej struny były wykonane z preparowanych jelit zwierzęcych. Gitara klasyczna – jako instrument stosunkowo cichy – jest dość rzadko używana w grze zespołowej. Gitara akustyczna – w odróżnieniu od gitary klasycznej – jest wyposażona w struny stalowe (z tzw. owijką). Wymagają one mocnego naciągu, co wymusiło określone zmiany w konstrukcji instrumentu. Przede wszystkim w gitarze akustycznej wzmocniono mocowanie gryfu do pudła rezonansowego. Zrezygnowano także ze stosowanego w gitarach klasycznych mechanizmu naciągu strun opartego na połączeniach klinowych. Mechanizm ten został zastąpiony przez miniaturowe przekładnie ślimakowe. Gitara akustyczna ma też większe niż gitara klasyczna pudło rezonansowe i węższy gryf, co ułatwia chwytanie akordów. Określenie „gitara popularna” – pozostające poza nomenklaturą muzyczną – odnosi się do gitar produkowanych na skalę masową. Często instrumenty tego typu mają korpus gitary klasycznej, a są wyposażone w struny stalowe.
Adam Wolański