trzymać czy ściskać?

Czy wyrażenie ściskać kciuki jest prawidłowe? Myślałem, że można tylko trzymać kciuki. Tak jest zresztą w Słowniku frazeologicznym PWN (2011).
Podstawowa wersja, przeważająca liczebnie w NKJP, to trzymać kciuki. Frazeologia jednak to obszar ciągłej twórczości językowej, której motorem m.in. chęć zwiększenia ekspresji wypowiedzi. Ściskać kciuki brzmi dobitniej niż trzymać kciuki, sugeruje użycie większej siły, a więc większe zaangażowanie emocjonalne. Może dzięki ściskaniu kciuków pomożemy komuś bardziej, niż gdybyśmy tylko trzymali kciuki? Czasem dobrze sobie wyobrazić, że tak jest.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski