turbulentnie

Czy w tekście lekko archaizowanym (powieść historyczna, XIII w.) można użyć terminu de facto naukowego: turbulentny, turbulentnie, który najlepiej oddaje stan rzeczy? Kontekst: „Życie w domu schadzek toczyło się…”.
Z góry dziękuję za odpowiedź i serdecznie pozdrawiam.
RW
Nie znalazłem przykładów użycia wymienionych słów poza tekstami specjalistycznymi, ale z pewnością każdy, kto zna ich użycie specjalistyczne, domyśli się też znaczenia podanego przez Pana zdania. Najprostsze objaśnienie zawartego w nim przysłówka brzmiałoby chyba: 'bezładnie, chaotycznie'.
Ponieważ turbulencja pochodzi z łaciny, więc dobrze harmonizuje z archaizowanym tekstem. Dawniej zresztą była używana w znaczeniu ogólnym, por. „Czasy są to wielkiej turbulencji i zamieszania” (Kraszewski, cytowany w tzw. słowniku warszawskim, a za nim w słowniku Doroszewskiego).
Mirosław Bańko, PWN