tuzin

Witam.
Która forma jest prawidłowa, „Tuzin niewolników pracował przy rozładunku” czy „Tuzin niewolników pracowało przy rozładunku”?
Pozdrawiam i dziękuję
Oba zdania są poprawne. Tuzin może być rzeczownikiem, np.: „Pierwszy tuzin, drugi tuzin…”. Może też być liczebnikiem, np.: „(…) na swój przydział czekało jeszcze ponad tuzin tragarzy” (Jacek Dukaj, W kraju niewiernych), „Było ich, na ile dało się ocenić, z tuzin” (Andrzej Sapkowski, Coś się kończy, coś się zaczyna), „Może z tuzin bestii zastąpiło mu drogę” (Witold Jabłoński, Dzieci w nocy).
Mirosław Bańko, PWN