twierdza Kraków, fort Borek

Dzień dobry,

Bardzo proszę o wskazanie poprawnej formy zapisu nazw zabytków związanych z fortyfikacjami.

Czy poprawną formą jest zapis: Twierdza "Kraków", twierdza "Kraków", Twierdza Kraków, czy twierdza Kraków? Identyczną wątpliwość mam w odniesieniu do określeń: fort "Borek", Fort "Borek", fort Borek, bądź Fort Borek.

Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam,

Dominik Kasprzak

Określenia typu twierdza czy fort należy traktować jako nazwy gatunkowe (rodzajowe) i zapisywać małą literą, np. twierdza Kraków, twierdza Wisłoujście, fort Borek, fort Ostróg.

Zgodnie z ogólnymi zasadami cudzysłów może zostać użyty do wyodrębniania nazw własnych obiektów, które występują na końcu wielowyrazowych nazw opisowych. A zatem pisownia typu: twierdza „Kraków” czy fort „Borek” nie będzie błędem.

Adam Wolański